Kompozit Malzeme ve Teknik Tekstilde Rekabetçilik BUTEXCOMP ile Artacak

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) tarafından yürütülen kompozit malzeme ve teknik tekstilde Türkiye’nin rekabet gücünü arttıracak en önemli teknolojik dönüşüm projelerinden BUTEXCOMP’un tanıtımı kapsamında düzenlenen bilgilendirme toplantılarının 3’üncüsü uluslararası uzmanların katılımı ile yapıldı.

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti destekli en önemli teknolojik dönüşüm projelerinden biri olan ve BTSO tarafından yürütülen Kompozit Malzeme ve Teknik Tekstil Prototip Üretim ve Uygulama Merkezi’nin (BUTEXCOMP) 3’üncü Bilgilendirme Toplantısı, Bursa Teknoloji Koordinasyon ve Ar-Ge Merkezi’nin (BUTEKOM) ev sahipliğinde yurt içi ve yurt dışından katılımla gerçekleştirildi.

ALANINDA UZMAN İSİMLER KATILDI

BTSO öncülüğünde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında BUTEKOM çatısı altında hayata geçirilen BUTEXCOMP projesi ile ilgili 3. Bilgilendirme Toplantısı’nda ‘Bursa’nın Teknik Tekstil ve Kompozite Dönüşümü’, ‘Denizli’de Teknik Tekstile Dönüşüm’, ‘Teknik Tekstile Dönüşümde Anahtar Parametreler’, ‘Kompozit Endüstrisinde Değer Katan Gelişmeler’, ‘Türkiye’nin Teknik Tekstile Dönüşüm Yolculuğu’ konularında oturumlar düzenlendi. Toplantıya, BTSO Meclis Başkan Vekili Metin Şenyurt, BUTEKOM Genel Müdürü Dr. Mustafa Hatipoğlu, BUTEKOM Akademik Danışmanı Prof. Dr. Mehmet Karahan, BUTEXCOMP Proje Takım Lideri Richard Smits ve sektör temsilcilerinin yanı sıra teknik tekstil ve kompozit alanında uluslararası başarılara sahip Denizli’de Teknik Tekstile Dönüşüm Projesi Takım Lideri Fernando Merino, Almanya Aachen Üniversitesi Bilimsel Direktörü Dr.-Ing Christoph Greb, Gaziantep Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Güneşoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Kılıç ve Almanya Gherzi’den Kıdemli Tekstil Uzmanı Yavuz Mogul ile sektör temsilcileri katıldı.

İNOVASYONA DAYALI SANAYİYE İHTİYAÇ VAR”

BTSO Meclis Başkan Vekili Metin Şenyurt, giderek artan rekabetçi ortamda inovasyona dayalı sanayiye ihtiyaç olduğunu kaydederek, “Pazar değeri her geçen gün artan kompozit malzeme ve teknik tekstil sektör için önem arz eden hizmetleri birlikte sunan bir kuruluş, ne Bursa’da ne de Türkiye’de var. Her iki sektörde faaliyet gösteren firmaların prototipleme, tasarım ve modelleme yeteneklerinin artırılmasının amaçlandığı BUTEXCOMP ile, her iki sektör için de tam entegre küme oluşturulması hedefleniyor. Teknik destek çalışmaları, 20 Nisan 2024’te bitecek olan projemizde firmalara eğitim, laboratuvar ve danışmanlık hizmeti sunacağız. Türkiye’nin imalat alanında rekabet gücünün artırılmasına katkı sağlayacağımız bu merkez ile yerli ve teknoloji politikamızı destekleyecek işlere imza atılacağına inanıyoruz” diye konuştu.

EN AZ 10 YENİ ÜRÜN GELİŞTİRİLECEK

BUTEKOM Akademik Danışmanı Prof. Dr. Mehmet Karahan da BUTEXCOMP’un, Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında, 6 milyon 150 bin euroluk bir fonla hayata geçirildiğini belirterek, “Proje ile ilgili tüm altyapının kurulduğu BUTEKOM çatısı altında, proje ile ilgili tüm bilgilendirme faaliyetleri, eğitimler yapılıyor. Teknoloji seviyesini yükseltmeyi hedeflediğimiz, özellikle KOBİ ölçeğindeki firmalarımızı, katma değerli üretime geçişte desteklerken tekstil ve kompozit malzeme sektörünün rekabetçiliğine katkıda bulunmayı amaçlıyoruz. Teknik tekstile dönüşümle ilgili anahtar parametreleri, yurt içi ve yurt dışından uzmanlarla tartışırken sektör temsilcilerine de bilgi vermiş olduk. Son derece faydalı bir etkinlik oldu. Bu projenin sonunda en az 10 yeni ürün ortaya çıkarmış olacağız. Bu ürünlerin de ticarileştirilmesi ile ilgili firmalarımıza destek vereceğiz. Proje boyunca gerek bilgilendirme toplantıları, gerekse B2B görüşmeleri ile (Birlikte iş yapabileceklerine inanan KOBİ’lerin, bir araya gelerek ortak çalışma şartlarını araştırması) projeyi daha detaylı şekilde anlatmaya, firmalarımızın yanında olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

REKABETÇİ SEKTÖRLER PROGRAMI NEDİR?

Avrupa Birliği ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki mali işbirliği çerçevesinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen Rekabetçi Sektörler Programı, yaklaşık 800 milyon avroluk bir bütçeyle projeleri destekleyen bir mali yardım programıdır. 2007 yılından bu yana yürütülmekte olan program, Türkiye’nin farklı bölgelerindeki sanayici, KOBİ ve girişimcilerin rekabet gücünü artırarak sosyal ve ekonomik kalkınmayı hedeflemektedir.

Program ve desteklenen projeler hakkında detaylı bilgiye rekabetcisektorler.sanayi.gov.tr adresinden ulaşabilir, programla ilgili sorularınız için rsp@sanayi.gov.tr adresine mail atabilirsiniz.